P
redsjednik Joe Biden razgovarao je sa kraljem Saudijske Arabije Salman bin Abdulaziz al-Saudom uoči objavljivanja izvještaja američkih obavještajnih službenika koji bi trebao otkriti da je prijestolonasljednik Mohammed bin Salman odobrio i vjerojatno naredio ubojstvo novinara Jamala Khashoggija 2018. godine
.
Izvještaj Bijele kuće o njihovom telefonskom pozivu u četvrtak nije otkrio jesu li razgovarali o nalazima u izvještaju.
Čelnici su "razgovarali o regionalnoj sigurnosti, uključujući obnovljene diplomatske napore koje su predvodile Ujedinjene nacije i Sjedinjene Države da okončaju rat u Jemenu, i američku posvećenost da pomognu Saudijskoj Arabiji da odbrani svoju teritoriju suočavajući se s napadima iranskih grupa". Gospodin Biden je "pozitivno primijetio" puštanje nekoliko saudijsko-američkih aktivista, uključujući Loujain al-Hathloul, i "potvrdio značaj koji Sjedinjene Države pridaju univerzalnim ljudskim pravima i vladavini zakona", prema Bijeloj kući.
Predsjednik je rekao kralju Salmanu da će raditi na tome da bilateralni odnosi budu što jači i transparentniji. Dvojica lidera potvrdila su istorijsku prirodu odnosa i dogovorili se da će zajedno raditi na zajedničkim pitanjima od interesa. Predstoji objavljivanje izvještaja iz Ureda direktora nacionalne obavještajne službe o smrti g. Khashoggija.
Gospodin Khashoggi, saudijski državljanin koji je u vrijeme svog ubistva živio u SAD-u i pisao kolumne za The Washington Post, bio je česti kritičar saudijske monarhije, koja je vodila kampanju za suzbijanje neslaganja.
Posljednji put je viđen živ tokom posjete saudijskom konzulatu u Istanbulu u Turskoj, 2. oktobra 2018. Njegovi posmrtni ostaci nikada nisu pronađeni.
Američki predsjednik rekao je novinarima u srijedu navečer da je izvještaj pročitao prije nego što je trebao razgovarati s kraljem Salmanom, ocem 35-godišnjeg prijestolonasljednika.
Bijela kuća obvezala se da će "kalibrirati" američke odnose sa Saudijskom Arabijom, rekla je u srijedu novinarima tajnica Jen Psaki, nakon četiri godine bliskih veza pod bivšim predsjednikom Donaldom Trumpom, koji je kraljevstvo učinio središnjim za njegovu bliskoistočnu politiku, podržavajući njegovu kupovina oružja američke proizvodnje.
Kraljevina je bila prva inozemna posjeta gospodina Trumpa, gdje se sastao s prijestolonasljednikom. Takođe je posetio Belu kuću u martu 2018. godine.
Gospodin Biden nazvao je Saudijsku Arabiju "parijom" tokom svoje kampanje 2020. godine. Tokom obraćanja američkom Stejt departmentu 4. februara naredio je prestanak prodaje oružja u ratu u Jemenu, koji je nazvao „humanitarnom i strateškom katastrofom“.
Službenici administracije "do danas su imali sastanke sa Saudijcima" od predsjedničke inauguracije 20. januara, ali vodili bi razgovore samo "pandan kolegi", rekla je gospođa Psaki novinarima u srijedu.
Ministar odbrane Loyd Austin razgovarao je s prijestolonasljednikom početkom ovog mjeseca, razgovarajući o "kontinuiranoj posvećenosti 70-godišnjem američko-saudijskom sigurnosnom partnerstvu", rekao je gospodin Austin u izjavi.
Glasnogovornik State Departmenta Ned Price rekao je da je administracija "bila u kontaktu sa saudijskim zvaničnicima na brojnim nivoima u prvim sedmicama ove administracije."
Primjedbe
Objavi komentar